RKW Mazowsze
logo

Członkowie siedleckiego oddziału RKW dotarli na Węgry

W dniach 14-17.03.2016 r. siedlecki oddział RKW dołączył do Klubu Gazety Polskiej i wziął udział w czwartym Wielkim Wyjeździe na Węgry. Siedlecki oddział Stowarzyszenia RKW reprezentowali: Maciej Kublikowski (Główna Komisja Rewizyjna), Mariusz Majek (skarbnik) i Aldona Choma (Wiceprzewodnicząca). Wypełniony po brzegi, specjalny pociąg wyruszył z Warszawy w poniedziałek 14 marca.

Celem wyjazdu było wspólne świętowanie razem z naszymi bratankami – Węgrami, Święta Narodowego Węgier tj. Święta Niepodległości w rocznicę Wiosny Ludów 1848 roku. Przewodnim hasłem, które towarzyszyło nam przez 3 dni było hasło: „Polak, Węgier dwa bratanki”

Pomimo deszczu i chłodu wszyscy rozpoczęliśmy oficjalnie świętować przed Muzeum Narodowym (Nemzeti Múzeum), gdzie przemawiał Viktor Orban. Premier Węgier przemawiał również do obecnych Polaków. Zwrócił się do nas tymi słowami „Węgierskie serca radują się również tym, że jak w decydujących bitwach powstania węgierskiego, obecnie też jest z nami legion polski. Witam rozentuzjazmowanych potomków generała Bema. Witamy przedstawicieli wielkiego narodu polskiego. Jak zawsze podczas wspólnej tysiącletniej historii, tak teraz też jesteśmy z Wami w walce, którą prowadzicie za wolność i niepodległość Waszej Ojczyzny! Razem z Wami zawiadamiamy Brukselę: więcej szacunku dla Polaków, więcej szacunku dla Polski! Bóg Was tu przyprowadził!”

Po uroczystościach pod Muzeum Narodowym odbył się wraz z Węgrami przemarsz na Zamek Królewski, następnie przejście z Zamku na Plac Bema. Program przy Pomniku Józefa Bema obejmował występ zespołów tanecznych i muzycznych, odśpiewanie hymnów narodowych, złożenie wieńców oraz przemówienie Ministra dr Miklosa Soltesza, przemówienie Pana Laszlo Csizmadia, przemówienie Tomasza Sakiewicza (redaktora naczelnego Gazety Polskiej) oraz przemówienie Pana Ryszarda Kapuścińskiego (prezesa Klubów Gazety Polskiej). Z Placu Bema autokary przewiozły polską delegację pod Pomnik Katyński.

W środę, uczestniczyliśmy w polsko – węgierskiej mszy św. w kościele polskim. Całe popołudnie zwiedzaliśmy Budapeszt.

Siedlecki oddział RKW dziękuję wszystkim, którzy brali udział w tym Wielkim Wydarzeniu. To było naprawdę wielkie przeżycie, spotkać tylu radosnych, życzliwych Polaków i Węgrów. Następny Wielki Wyjazd na Węgry już za rok!!!!!

 

Powiat - Gmina: 
Siedlce